Mamabolo returns to the road
April 3, 2019  

Former Comrades Marathon winner and multiple gold medallist Ludwick Mamabolo made a welcome return to the road after an injury plagued 2018 which saw him pull out of Comrades.
Running the Mall of the North Marathon, Mamabolo finished 3rd veteran in 2:41:49 in what was for him a comfortable run. “I can truly say that the run was great because it’s the first time I am running this distance and I don’t feel any pain,” Mamabolo said after the race. “It’s a crucial time now as its where the real Comrades training starts so I am looking forward to having a good April and May and be ready for Comrades.”
 
In the Allan Ferguson Half Marathon in Johannesburg, defending Two Oceans champion Gerda Steyn had a very comfortable victory over the hills winning in a time of 1:20:21, with green dream team athlete Cobie Smith 2nd in 1:26:58. All eyes will be on Steyn later this month to see whether she holds back at Two Oceans in an attempt to win Comrades or she goes for the double!

Jackie Gibson Marathon, Allan Ferguson Half Marathon & 10 km
Half marathon
MEN
3. Phillip Phakwago (Nedbank RC) 1:15:54
Veterans:
1. Phillip Phakwago (Nedbank RC) 1:15:54
G’masters:
1. Joseph Dzhuvha (Nedbank RC) 1:42:54
WOMEN
1. Gerda Steyn (Nedbank RC) 1:20:21
2. Cobie Smith (Nedbank RC) 1:26:58
Slave Route Challenge Half Marathon & 10 km
Half marathon
MEN
3. Masande Ganyaza (Nedbank RC) 1:09:56
Veterans:
2. Vakalisa Kopolo (Nedbank RC) 1:14:18
Masters:
3. Mandlenkosi Ngqunge (Nedbank RC) 1:29:48
G/g'masters:
1. Henry Cleophas (Nedbank RC) 1:54:56
WOMEN
3. Jeanetta Kohler (Nedbank RC) 1:28:10
Veterans:
1. Jeanetta Kohler (Nedbank RC) 1:28:10
Masters:
1. Obertina Kanyongo (Nedbank RC Zim) 1:30:16
G’masters:
1. Olga Howard (Nedbank RC) 1:42:27
10 km
MEN
Veterans:
1. Lungile Gongqa (Nedbank RC) 33:33
Masters:
1. Andrew Cooper (Nedbank RC) 37:46
WOMEN
Veterans:
3. Sharon Nel (Nedbank RC) 44:45
Bruintjieshoogte 50 km, 25 km & 15 km
50 km
MEN
1. Mila Pasiya (Nedbank RC) 3:16:55
2. Melikhaya Kepe (Nedbank RC) 3:18:28
5. Wandile Funda (Nedbank RC) 3:42:38
Veterans:
1. Melikhaya Kepe (Nedbank RC) 3:18:28
Masters:
1. Bisho Nombewu (Nedbank RC) 4:08:02
G’masters:
1. Sam Erasmus (Nedbank RC) 4:54:10

25 km
MEN
G’masters:
1. Nelson Mgubasi (Nedbank RC) 2:10:34
G/g'masters:
1. Tamsanqa Jusayi (Nedbank RC) 2:12:37

Mall of the North Marathon, Half Marathon & 10 km
Marathon
MEN
3. Lovers Hlatswayo (Nedbank RC) 2:31:58
Veterans:
3. Ludwick Mamabolo (Nedbank RC) 2:41:49
WOMEN
1. Tabitha Tsatsa (Nedbank RC Zim) 3:16:31
Veterans:
1. Tabitha Tsatsa (Nedbank RC Zim) 3:16:31
Half marathon
MEN
5. Jameson Mabapa (Nedbank RC) 75:00
Veterans:
1. Jameson Mabapa (Nedbank RC) 75:00
2. Philimon Manyaka (Nedbank RC) 80:15
 
10 km
MEN
2. Emmanuel Ramahlale (Nedbank RC) 32:53
 
Human Rights Half Marathon & 10 km
Half marathon
MEN
5. T. Segalagala (Nedbank RC) 1:08:37
Tortoise Tuff 30 km & 10 km
30 km
MEN
G’masters:
1. Andre Barnardo (Nedbank RC) 2:40:33
WOMEN
1. Annatjie Botes (Nedbank RC) 2:27:27
G’masters:
1. Annatjie Botes (Nedbank RC) 2:27:27
10 km
MEN
1. Francois Maquassa (Nedbank RC) 33:22
2. Selwyn Matthews (Nedbank RC) 33:40
Masters:
1. Lindile Tokoto (Nedbank RC) 34:56
WOMEN
1. Cecilia Nel (Nedbank RC) 41:53
2. Candice van Beulen (Nedbank RC) 43:07
Masters:
1. Sharon Losper (Nedbank RC) 52:05
Juniors:
1. Candice Van Beulen (Nedbank RC) 43:07